טל': 04-6201867
 פקס: 04-6201608
 


  
 
התחברות לחברים

קלין קור
לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל
לשכת רואי חשבון בישראל
איגוד המוסכים בישראל
לשכת עורכי הדין בישראל
לשכת סוכני ביטוח בישראל
מכון התקנים הישראלי
שירות התעסוקה הישראלי
משרד האנרגיה והמים

תכנון האחזקה של מערכות החשמל במפעלי תעשייה


להב
FacebookTwitter

הקדמה


דף הבית >> ספרות מקצועית >> מדריך לחשמלאי 3 - (מאת אינג' ש. קסלסי) >> הקדמה

מדריך לחשמלאי 3

עם ריבוי בתי ספר-מכללות אוניברסיטאות המקצועיים בארץ וגידול מספר בעלי המקצוע בענף החשמל שקבלו השכלה טכנולוגית תיכונית ועל תיכונית, מורגש ביותר הצורך בספרים מקצועיים ללימוד ולהצלחה. בגלל סיבות שונות לא מולא צורך זה עד כה. אומנם מזמן לזמן מופיע ספר בודד, אולם ברוב המקרים אין ספרים אלה עומדים על הגובה, (דוגמה) תשובות מקצועיות ברמה גבוהה, ולפתרון טכנולוגיה המתקדמת הי-טק כולל הנדסת חשמל (זרם חזק), אלה ברובם – פופולאריים ואינם יכולים לשמש לתפקידם הנ''ל.
 
הספר שלישי, המופיע כעת, כולל את הפרקים הקשורים בניהול אחזקה בשיטות מתקדמות בטכנולוגיות מתוחכמות ובדיקות בהנדסת חשמל במתקני חשמל (תכנת כוח לחשמל קונבנציונאליות) – בתחזוקה שוטפת, מונעת ומתוכננת המיושמות גם בתחנות כוח (לחשמל) גרעיניות.
נכתבו כל הפרקים שבו ברמה המכללות הטכנולוגיות, המכללות האקדמיות והאוניברסיטאות המקצועיות בנושא חשמל (בזרם חזק).
 
ניהול אחזקה והכשרת צוות עובדים בנושא אחזקה כללית.כוח אדם לאחזקה חשוב ורצוי שכוח האדם יהיה עם ניסיון רב בעבודות חשמל כלליות ובאחזקות מבנים בעל יידע מערכות לאספקת חשמל בניהול מחסן לחלקי חילוף ממוחשב במערכות מתקדמות, באחזקה ממוחשבת במתקנים תעשייתיים, אנו יודעים, שבטכנולוגיה המתקדמת של שנות 2005- 2010 חייבים לחשוב על מערכת של איזולציה לחומרים, למוליכים ומבדדים במתקנים לרבות למ"ג, כמו כן הכשרה רחבה בנושא מבנים – ומבנה לקווים עיליים ותת קרקעיים, וחשוב לא פחות את הסימטריה בניהול פרוייקטים תעשייתיים וציבוריים, לתת גיבוי לתחנות משנה ותחנות טרנספורמציה. נוסף לכך היכולת לאבחון ובדיקה ומדידות במתקני חשמל ומתח גבוה ובקו ישיר, גם אחזקה ותפעול מתקני מ"ג – סמכות תפעולית של מסדרי מתח גבוה – סיורים מקצועיים בתחנות כוח לייצור חשמל, במקביל את הידע הבסיסי ואת היכולת לתכנן מערכות אספקת מים חמים (קיטור) למתקנים ציבוריים.
 
עדיפות ראשונה בעבודות האחזקה היא להכיר מקרוב את הנושא החשוב במערכות ובמתקני חשמל, זה איכות החשמל בתעשייה בנייני ציבור, קניונים, בתי מלון ובכלל.
מערכות בקרה ובקרת הספק, הדבר הקרדינאלי, עיקרי , ייסודי בטיחות בביצוע פעולות אחזקה כלליות, כולל הכשרה כללית במערכות מיזוג אוויר במתקנים ציבוריים, במערכות תאורה פנים וחוץ במתקנים ציבוריים, בריכות שחיה, מזרקות ומתקנים רטובים – הארקות ואמצעי הגנה בפני חשמול, כולל יידע המרבי על התקנות בגנרטורים ומערכות אל-פסק.  הבנה מעמיקה בתכנון מתקן חשמל למפעל תעשייתי בגודל של A910x3 (במתך נמוך), על מנת שאנו נהיה מסוגלים גם לבדוק אותו ולטפל בגודל חיבור כזה (מתח גבוה, מתח נמוך), כאשר זרם קצר לחיבור הוא ולא אחר KA 22-750.
 
יש לקחת פרמטרים מדויקים בנושא מתח נמוך, גבוה עליון ועל, מתחי יתר והגנה על ציוד וקווי תקשורת. לרבות בטיחות בעבודות חשמל ועבודות ציבוריות במקביל לכל פעולה תכנונית או עבודות תחזוקה בשטח להכין סצנאריו לתקנים, התקינה של מכון  התקנים הישראלי, מערכות הספקת קיטור (דודי קיטור), אחזקת שבר, אחזקה שותפת, אחזקה מונעת, אחזקה מתוכננת. בטיחות – איך עלולות תקלות בטיחותיות להיגרם – תהליכי הבקרה והפיקוח ברוב מערכי הציוד, בהם אנו משתמשים בכל ענפי התחזוקה ותעסוקה, מבוצעים על ידי מחשבים. במקרים מתוכנתים:  מערכות אוטומציה וכו', אמצעים אלה מבטיחים פעולה תקינה ובטוחה על הציוד ויותר מכך, לעתים מטרתם העיקרית היא הבטחת בטיחותם ובריאותם של עובדים, מכיוון שכל אמצעי הבקרה והפיקוח חשופים לבעיית פרוייקט זה או אחר, עלול שיבוש בקריאת נתון הזמן לגרום לפעילות לקויה ולגרום בעקבות זאת לנזקים ופגיעות בעובדים במערכות הכוללות בקרה ממוחשבת, מתנהל לרובו דיאלוג קבוע עם החומרה ועם מערכת ההפעלה הנדרש לצורך תיאום בין הפעולות (הסנכרון). הסנכרון מחייב תשאול זמנים קבוע באמצעות שעון פנימי אי התאמה במערכת הממוחשבת לבעיית פרוייקט מסוים פירושה סיכון מערכת.

לסיכום

אני צריך להתנצל על השגיאות שנשארו ואומר כי הקורא הלומד המתכנן והבודק, אשר יעקור את הרגשת – הנחיתות שלו בלא ייסורים יכול להמשיך את לימודו בספרים אחרים שנכתבו בידי מחברים הבקיאים יותר ממני ומה שאני מבקש במיוחד להביע להקדמה זאת – הלא היא הכרת התודה לכל אותם המחברים  עלומי-השם שתרמו לאותו מאמץ היצירה המתקרא עבודה מתוך הנאה.ש. קסלסי
אין להעתיק חומר בשום צורה שהיא - אין להשתמש בשום תמונה ללא אישור בכתב | כל הזכויות שמורות לנקודת כוח 2012©
לייבסיטי - בניית אתרים