טל': 04-6201867
 פקס: 04-6201608
 


  
 
התחברות לחברים

קלין קור
לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל
לשכת רואי חשבון בישראל
איגוד המוסכים בישראל
לשכת עורכי הדין בישראל
לשכת סוכני ביטוח בישראל
מכון התקנים הישראלי
שירות התעסוקה הישראלי
משרד האנרגיה והמים

תכנון האחזקה של מערכות החשמל במפעלי תעשייה


להב
FacebookTwitter

לימודי הנדסת חשמל ואלקטרוניקה

חשמל זורם בכפות ידיך – מהנדסים את עתיד משק החשמל
מהמכוניות החשמליות, לטורבינות מונעות גז טבעי, מכיפת ברזל ועד לאנרגיה סולארית – עתיד משק החשמל מתחיל בלימודים ב- SCE המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון

משק החשמל העולמי עובר תמורות משמעותיות בשנים האחרונות בעולם בכלל ובישראל בפרט. המעבר לשימוש באנרגיה נקייה, בין אם בייצור חשמל ממקורות סולאריים, ועד למעבר בשימוש בגז טבעי, זאת לצד ההתפתחות המהירה של ייצור רכבים חשמליים הפכו את מקצוע הנדסת החשמל לאחד המקצועות של העתיד.

הנדסת חשמל, אחד ממקצועות ההנדסה הוותיקים, הפך בשנים האחרונות 'ממקצוע צווארון כחול', למקצוע המשלב בתוכו את טכנולוגיה עלית, פיתוחים מרגשים ומאפשר לבוגרים השתלבות מהירה בעולם העסקי בשלל מקצועות מרתקים.

"תחום החשמל והאלקטרוניקה הוא תחום מתפתח ודינמי המחייב הכשרת כח אדם ייחודי ברמה גבוהה", אומר פרופ' סעד תפוחי, דיקן הפקולטה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה ב- SCE – המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון. "משבר החשמל הפוקד את ישראל כבר שנים ארוכות, לצד ההתפתחות מרחיקת הלכת של השימושים במערכות חשמל מתקדמות להנעת רכבים ומערכות ניידות שונות, הפכו את הנדסת החשמל למקצוע מהנדרשים שיש במשק". פרופ' תפוחי מוסיף כי חשמל ואלקטרוניקה חשובים היום יותר מתמיד, כיוון שיותר ויותר מערכות אלקטרוניקה אוטומטיות תופסות מקום מרכזי בתחומי החשמל: מתח גבוה, תחנות כוח, מערכות בקרה, אוטומציה תעשייתית ועוד. תפוחי מציין כי השימוש בתחום זה גולש גם לתחום הרחב והמתפתח של "הגנת המולדת" (Homeland Security), שם טכנולוגיות מעולם זה משמשות לבניית מערכות נשק ומערכות הגנה מתקדמות.

מי מאיתנו לא נחשף ליכולות המרשימות ללמערכת כיפת ברזל, שהגנה על ישובים רבים מהתקפות הטילים מרצועת עזה. מעטים יודעים, כי על המערכת הזו שקדו לא מעט מבוגרי המחלקה להנדסת חשמל מהמכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון. "אין הרבה מקצועות שמאפשרים לך להיות מעורב בפרויקטים כה מרתקים", אומר מני, מהנדס בוגר המכללה שהיה מעורב באופן פעיל במערכות כיפת ברזל. "הכלים בהם השתמשנו הם כלים אותם למדנו במכללה ואני חייב להודות שאין סיפוק גדול יותר מאשר להיות חלק בלתי נפרד מפרויקט מציל חיים כמו כיפת ברזל", הוסיף.

תכנית הלימודים בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה במכללה מאפשרת לבוגריה להתמקצע במספר תחומים: פיתוח מעגלים אלקטרוניים, מכשור אלקטרוני ומחשבים או להיות מהנדסי חשמל במפעלים המובילים בארץ. במחלקה להנדסת חשמל במכללה יש שתי התמחויות: תקשורת והנדסת חשמל ואלקטרוניקה. במחלקה ישנן מעבדות הוראה מתקדמות המסייעות בלימודים תיאורטיים כגון: פיזיקה, חשמל, אלקטרוניקה, המרת אנרגיה, מחשבים, תקשורת, עיבוד אותות, מיקרוגלים ואנטנות, טכניקות קליטה ושידור, אלקטרואופטיקה ועוד.

"לימודי הנדסת חשמל מאפשרים לבוגרים להשתלב כמעט בכל תחום מתחומי החשמל", מדגיש פרופ' יהודה חדד, נשיא SCE – המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון. "ההתפתחות האדירה של תחום זה הביאה לדרישה חסרת תקדים לבוגרים מוכשרים. כבר היום ניתן למצוא את בוגרי המחלקה בחברות המובילות במשק, בהם אלתא, אינטל, קמ"ג, אמדוקס, חברת החשמל ועוד ", מדגיש חדד.
 
"הדרישה העצומה לבוגרי הנדסת חשמל ואלקטרוניקה בולטת כבר במהלך הלימודים", מציין דוד בגלייטר, דיקאן הסטודנטים. "כבר היום חברות מובילות במשק מגיעות אל המכללה בניסיון "לצוד" את הסטודנטים כבר במהלך תקופת הלימודים", מדגיש בגלייטר ומוסיף כי ביחידה להכוון תעסוקתי במכללה אנו מקבלים יותר ויותר דרישות מחברות בתחומים שונים המבקשים מאיתנו  הפניית סטודנטים שטרם סיימו לימודיהם. "אף חברה לא רוצה לפספס את הכישרונות הצעירים כשהם יוצאים לשוק ולכן הם נלחמים על כל מהנדס כבר בעת הלימודים", מוסיף. 
 
חשמל – חלק חשוב בבניית הארץ

תנופת הבניה האדירה שעוברת ישראל מוצאת דרכה גם לתחום הנדסת חשמל. גילוי מצבורי הגז הטבעי, לצד ההתפתחות האדירה של המשק הסולרי, הרכבים החשמליים והפיתוחים הרבים בתחום, הפכו מקצוע זה לאחד המסקרנים בשוק ההנדסה.

פרופ' תפוחי מציין כי ההתפתחות המואצת של הנגב, מאכלוס עיר הבה"דים, לצד התפתחות הבניה למגורים, הובילו לעלייה חדה בדרישה למהנדסי חשמל. "אין פרויקט תשתית גדול ללא חתימה של מהנדס חשמל ומעורבות ישירה של מהנדסים אלה בעשייה. "רק בדרום הארץ צפויה השקעה של מיליארדי דולרים – בהקמה של בסיסי צה"ל ובאכלוס של אלפי אנשים. כל הפרויקטים הללו מחייבים שילוב של מהנדסי החשמל".
אין להעתיק חומר בשום צורה שהיא - אין להשתמש בשום תמונה ללא אישור בכתב | כל הזכויות שמורות לנקודת כוח 2012©
לייבסיטי - בניית אתרים